Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Ukládání a zálohování souborů online

Napsala: Alena Hytychová

 

Ani na internetu kuře zadarmo nehrabe. Anebo hrabe málo. To platí i v případě online zálohování dat. Pokud chcete v klidu zapomenout na svá data s tím, že je za vás online služba automaticky zazálohuje na vlastím serveru, počítejte s pravidelným poplatkem. Pokud vám ovšem nestačí 5 GB prostoru, které některé služby nabízejí bezplatně.

 

 

Zálohování, ukládání a sdílení

 

Nejdříve ale rozlišme termíny. Zálohování dat je způsob ochrany vašich souborů před jejich ztrátou, ať už vinou kolapsu pevného disku, zavirováním počítače nebo jinou nevypočitatelnou událostí. V rámci vlastních možností můžete zálohovat data například na externí pevný disk nebo v případě firem pomocí zálohovacího serveru. Online služba vás těchto starostí ušetří – automaticky zazálohuje vaše data na svém serveru podle vaší volby, např. jednou týdně nebo po každé změně. Oproti tomu existují také služby nabízející pouze skladovací prostor, do kterého si svá data nahráváte sami. Součástí obou těchto služeb bývá pak i sdílení, tj. povolení přístupu k souborům dalším uživatelům, což se může hodit při spolupráci v rámci pracovního kolektivu.

 

 

Výhody a nevýhody online zálohování dat

 

Online zálohování nemusí být cestou pro každého. Jiné potřeby má soukromá osoba, které stačí externí disk za několik set korun a případně i dobrý zálohovací program. Naprosto odlišné potřeby má zase firma s desítkami zaměstnanců, která váhá s pořízením zálohovacího serveru. Proto je dobré  znát výhody i nevýhody online úložišť.

   

výhody online zálohování
nevýhody online zálohování
ochrana dat před přírodními pohromami, krádežemi, poškozením hardware, zneužitím, lidským selháním

závislost na dobrém připojení k internetu – při nízké rychlosti trvá zálohování i znovuobnovení dat příliš dlouhou dobu

bezpečnost – data jsou většinou šifrovaná a uložena často fyzicky i na více místech

i online služba může selhat, zkrachovat atd.

odpadají investice do speciálního zařízení pro zálohování

cena může být vyšší než pořízení a provoz vlastního hardware

platí se zpravidla jen za využitou kapacitu

riziko zneužití dat u nešifrovaného zálohování

doplňkové služby – možnost sdílení dat, napojení více počítačů, spolupráce online

u některých služeb je nastaven limit pro velikost nahrávaných souborů

 

 

Ukládání zdarma: stačí vám 50 GB?

 

V případě pouhého ukládání a sdílení dat na internetu jsou některé služby velice štědré. Například služba ADrive nabízí úložiště s objemem dokonce 50 GB zdarma. Protože pro mnoho lidí je 50 GB stále dost nepředstavitelná položka, buďme konkrétnější.

 

Do prostoru 50 GB se vejde:

 

  • 6 250 000 emailů,
  • 7 500 fotografií,
  • 8 500 písniček
  • nebo 1 000 filmů.

 

Podobnou službou s možností sdílení souborů a dokonce jejich úpravy v online aplikacích Microsoft Office je služba Windows Live SkyDrive s bezplatným online úložištěm 25 GB. Pokud ale potřebujete online zálohování, o které se nemusíte starat, protože probíhá automaticky, zdarma se vám nabízí pouze některé služby s úložišti maximálně okolo 5 GB. Příkladem takové služby je IDrive.

 

 

Zálohování u nás nebo v zahraničí aneb jak vybírat

 

Obecně se vyplatí opravdu vybírat a projít si nabídky více poskytovatelů. Služby se liší néjen cenově, také také podle rozsahu nabízených funkcí a nástrojů. Pro někoho může být překvapením, že když bude data zálohovat např. v USA, může ho to vyjít levněji než v české službě typu www.zalohujeme.cz. U zahraničních služeb naopak můžeme sledovat vyrovnání cen díky vysoké konkurenci. Některé služby jako je např. Jungle Disk pak umožňují platit pouze symbolický měsíční poplatek a potom flexibilně částky v řádu několika korun za každý započatý GB. Pro srovnání můžete nahlédnout do nabídek dalších poskytovatelů: IBackupMozy, Opendrive.

 

 

 

Zpět na úvodní stránku Průvodce

 

 

 
 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: