Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

9 tipů pro lepší webináře

Napsala: Michal Martoch

 

Nemusíte mít oblek ani kravatu, když chcete uspořádat kvalitní webinář. Ovšem i když si při vzdělávání na dálku můžete dovolit jistou míru neformálnosti, i ta má své hranice. Pokud chcete, aby váš seminář měl úspěch a jeho účastníci vás brali vážně, musíte dodržovat přinejmenším základní pravidla slušného chování. A jestliže hodláte zanechat opravdu skvělý dojem, nechte se inspirovat následujícími kroky.

 

1. Přesně si vše naplánujte

 

Pro hladký průběh webináře udělejte maximum už při jeho plánování. Určete přesné datum a čas vašeho webináře a rozešlete pozvánky nejméně dva týdny dopředu. Dva dny před webinářem pak zašlete e-mail s podrobnostmi, mezi kterými by neměly chybět všechny potřebné údaje pro přístup k webináři. Potřebují účastníci vašeho webináře zvláštní software? Nezapomeňte jim to včas sdělit. A pro případ technických problémů připojte vaše telefonní číslo. Případným kolizím se vyhnete i důkladným seznámením se systémem, který používáte. V den konání semináře se do systému přihlaste dřív a zkontrolujte všechny jeho funkce. Pokud ovšem nemáte čas ani dostatečné znalosti pro organizační a technické zajištění webináře, můžete využít služeb specializované firmy.


2. Nacvičte si svůj výklad


Účastníci vašeho webináře jen ocení, když se při sledování vašeho výkladu budou i dobře bavit. Sice nemusíte být herec nebo herečka, abyste mohli zaujmout své publikum, je ale dobré si prezentaci dopředu nacvičit co nejlépe to půjde. Můžete třeba i uspořádat miniwebinář pro přátele a rodinu a požádat je o zpětnou vazbu.

 

3. Začněte a skončete včas

 

I když se někteří lidé připojí pozdě, vy začněte včas z ohleduplnosti vůči těm, kteří dorazili přesně. Stejně tak pokud jste konec vašeho webináře naplánovali na 15.00, neměli byste skončit v 15.20.  Pokud existuje dobrý důvod, proč skončit o chvíli později, omluvte se těm, kdo potřebují odejít dřív.

 

4. Vysvětlete, jak to funguje

 

Na začátku setkání se ujistěte, že všichni účastníci vidí na obrazovku nebo prezentaci a že se navzájem dobře slyšíte. Pak krátce zopakujte, jak využít funkce jako je například chat. Vysvětlete základní pravidla, zejména kdy a jak se vás mohou účastníci ptát.

 

5. Nabídněte strukturovaný obsah

 

Jen málo z nás má čas nebo trpělivost nasednout na loď, která pluje bezcílně do nezmapovaných končin. Na začátku webináře zobrazte program s tématy, o kterých bude řeč. Také všem řekněte, kdy uspořádáte setkání pro otázky a odpovědi a jestli bude později k dispozici nahrávka z webináře. Začátek webináře je také vhodný pro představení různých přidaných hodnot, jakými jsou například podpůrné dokumenty.

 

6. Určete moderátora a představte řečníky

 

Mít ve svém webináři více prezentujících je skvělé, dokonce i výhodné, ale objasněte vašemu publiku od začátku, kdo je moderátorem. Při představování lektora by mělo zaznít jeho jméno, název společnosti, pro kterou pracuje, zapojení do dalších organizací a relevantní životopisné pozadí. U každé osoby také zobrazte její fotografii a životopis.

 

7. Chovejte se slušně

 

Zde platí starodávné pravidlo „nečiň druhým, co nechceš, aby oni činili tobě“. Snažte se vyhnout tomu, abyste mrhali časem druhých nebo působili nekompetentně – třeba tím, že budete věnovat přehnanou pozornost technickým detailům nebo že budete mít osobní, bezpředmětné poznámky. Ujistěte se, že váš hlas nebude rušit nějaký hluk na pozadí a pokuste se sami nevytvářet rušivé zvuky. V průběhu semináře nikdy nejezte! Pokud sdílíte s účastníky svoji plochu, před webinářem z ní vymažte osobní data.

 

8. Dávejte více, než publikum očekává

 

Pokud v průběhu semináře něco prodáváte, tak i když je důležité vysvětlit, jak si účastníci mohou váš produkt koupit, nezapomínejte, že podstatné je soustředit se na obsah. Myslete na to, že vaši posluchači by měli odcházet s pocitem „stálo to za to“. Svých obchodních cílů také dosáhnete snáz, když například nabídnete účastníkům svůj čas a prostor, kdy se vás mohou na cokoliv zeptat.

 

9. Vyžádejte si zpětnou vazbu

 

Pošlete svým účastníkům děkovný e-mail za to, že se zúčatnili vašeho webináře. Přiložte slíbené informace a požádejte o zpětnou vazbu. Dobře mohou k tomuto účelu posloužit krátké online průzkumy.

Chcete uspořádat webinář a nevíte jak na to? Vyzkoušejte naše služby. Vytvoříme pro vás řešení na míru.

 

Zpět na úvodní stránku Průvodce 

 




 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: