Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Tablety a chytré telefony pro efektivní práci

Internetový seminář

Jak začít pořádat webináře 

Získáte praktické informace, jak přímo od specialistů na online akce.

Více informací >

Napsal: Michal Martoch        Datum: 17. 1. 2013


O tom, že smartphony a tablety jsou skvělé hračky, asi nikdo nepochybuje. O jejich využití při práci se ale stále vedou spory. Nestačí obyčejný mobil a notebook? Ano i ne. Existují situace, pro které se tato zařízení hodí přímo jedinečně. Ukažme si je v tomto článku.Jak může dopadnout váš tablet, když nevíte, co s ním?


Váš tablet nemusí skončit jen jako trochu drahé prkénko na krájení zeleniny. Podobně jako smartphone je to jak úžasná hračka pro děti i dospělé, tak i výtečný pomocník při práci. V některých restauracích už si s pomocí tabletu můžete objednat z menu, popeláři z jedné americké firmy zase díky tabletu získávají aktuální trasu svozu odpadu. K čemu se ale smartphone nebo tablet může hodit ve vaší firmě?

Podle šetření evropského statistického úřadu Eurostat z konce roku 2012 se české firmy mobilních zařízení s připojením k Internetu rozhodně nebojí. Společně se skandinávskými zeměmi dokonce poskytujeme svým zaměstnancům nejvíce přenosných počítačů, smarphonů a tabletů v celé Evropě, a to dokonce v 63 % všech firem. Notebook dostane zaměstnanec v 61 % českých firem a jiné zařízení v 38 % firem. A protože takové „jiné“ zařízení vlastní pro pracovní účely tolik Čechů, je na místě zjistit, jak maximálně využít jeho kapacitu.

Chytrý mobil: výhody, které stojí za to

Smartphone, někdy nazývaný jako chytrý telefon, umí spoustu věcí. Od obyčejného mobilu se liší zejména tím, že má nainstalovaný pokročilý operační systém –
Android, Symbian, iOS, BlackBerry nebo Windows Mobile. A když se s ním navíc připojíme k Internetu, můžeme s ním dělat to, co často v práci děláme: vyřizovat e-maily, psát si poznámky, pracovat se svými oblíbenými programy (třeba MS Office nebo vašimi speciálními aplikacemi) chatovat či se dokonce zúčastnit videokonference. Není to tak pohodlné ani rychlé jako na notebooku, ale:

  • Nepotřebujete prostor ani stůl, na který byste jinak museli položit notebook (což využijete na cestách, vestoje, v chůzi, ve výtahu, při vaření – prostě kdekoliv),
  • Nemusíte ho složitě otevírat, zapínat a vypínat,
  • Nejste závislí na zásuvce (baterie notebooku přeci jen nevydrží věčnost).

A pak jsou tu v neposlední řadě funkce, které jednoduše
notebook nezastane: fotoaparát a kamera. Proč fotit a točit videa? Co když vám třeba do skladu přijde podezřelá zásilka a vy potřebujete rychle znát názor nadřízeného? Pak přijde smartphone k ruce víc než cokoliv jiného. Nezapomínejme také na možnost levného telefonování přes internet (VoIP).

Smartphone má ovšem i nevýhody. Kromě pomalejšího ovládání při psaní či obecně práci s programy je to paradoxně fakt, že je tak zábavný.
Závislost na smartphonu, který se z pracovního nástroje změní ve vašeho mazlíka, představuje reálné nebezpečí. Dobrá zpráva ale je, že zaměstnavatel může mít vzdálenou kontrolu nad tím, jaké aplikace má zaměstnanec na svém telefonu nainstalované.

Tablet místo papíru?

Velký dotykový displej, žádná tlačítka. O dost větší smartphone, akorát z něj (většinou) nemůžete telefonovat. O něco menší počítač, akorát nemá klávesnici a myš. To je tablet. Můžete na něm dělat prakticky to samé co na smartphonu (i více) s výhodou zmiňovaného velkého displeje. Vytváření jakéhokoliv obsahu je na něm stále méně pohodlné a pomalejší než na notebooku. Sice si například otevřete dokument ve Wordu, ale najednou vám bude chybět, že nemůžete kliknout na levé tlačítko myši nebo psát rychle všemi deseti. Právě proto se tablet považuje za vhodný nástroj zejména pro prezentaci obsahu, ne tedy přímo jeho tvorbu.

A kdy? Například obchodníci na cestách získávají s tabletem elegantní nástroj pro prezentaci svých výrobků a služeb. Osvědčuje se i při jednání s obchodními partnery. Vyklopený monitor notebooku netvoří zeď mezi účastníky a tablet se také jednodušeji předává z ruky do ruky. Působivé je i přehrávání videa. Někdy se také tablet uplatní tam, kde byste jinak potřebovali stoh papírů – například místo podkladů na různých zasedáních – dokumenty lze navíc synchronizovat v reálném čase a k jejich prohlížení nám slouží jednoduché interaktivní prvky. Jestli lze totiž tabletu přičíst jeden velký klad, pak je to maximálně jednoduché a intuitivní používání. Proto tak často nachází uplatnění při kontaktu se zákazníky nebo například už u zmiňovaných popelářů.

Všeobecnou oblibu tabletů odstartoval iPad od Apple. Za ním přišli další konkurenti jako Samsung Galaxy Tab, HP TouchPad, Acer, Asus či Lenovo. Na trhu můžete ovšem sehnat i velice levné tablety, které začínají na ceně okolo 2000 Kč. Jak ovšem ukázal nedávný test časopisu dTest , až na výjimky je lepší investovat do kvality, což můžeme říci i o smartphonech. Mezi hlavní výrobce smartphonů pak patří HTC, Nokia, Motorola, Apple nebo Samsung.

Smartphone či tablet tedy určitě ve všem nenahradí počítač. Jsou to ale flexibilní nástroje rychle dostupné vždy a všude, které mají v práci své místo. A když jim ho najdete, nemusí skončit jen jako drahé prkénko do kuchyně.


 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: