Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Co se šušká na pavlači? Firemní sociální síť má přehled

Internetový seminář

Jak začít pořádat webináře 

Získáte praktické informace, jak přímo od specialistů na online akce.

Více informací >

Napsal: Michal Martoch        Datum: 10. 4. 2013


Zajímá vás, co si zaměstnanci povídají o pauze v kuchyňce nebo při cigaretě na zápraží? Často totiž nebývá šprochu, aby na něm nebylo trochu té konstruktivní pravdy. Pak se vám může hodit vnitrofiremní sociální síť. Je to nejen nejjednodušší cesta, jak zjistit názory zaměstnanců, ale i dobrý nástroj k rychlému řešení problémů nebo sdílení znalostí a postupů.


Sociální síť je virtuální pavlač, na kterém probíráme s kamarády a známými nejnovější drby, sháníme rady nebo jen tak klábosíme. Tak funguje například Facebook s rekordním počtem jedné miliardy uživatelů. Obdobný princip může fungovat i ve firmě. S tím rozdílem, že jde o síť zabezpečenou, na které nevytrubujeme novinky do širého světa, ale jen v našem firemním vnitrobloku. Mezi takové sítě patří zejména čím dál populárnější Yammer, pak ale také MangoApps, Chatter nebo Jive.

 

5 dobrých důvodů, proč zavést interní sociální síť do firmy


Když uvažujete o zavedení interní sociální sítě, je dobré mít důvod. V následujícím výčtu vám nabídneme ty nejpodstatnější.


1. Komunikujete rychleji a efektivněji při řešení problémů

Když má zaměstnanec nějaký technický problém a neví, na koho se obrátit, zpravidla ho čeká náročný maraton emailů nebo oslovování kolegů. Na sociální síti to ale funguje jinak. Stačí zadat otázku v konkrétní skupině nebo pro konkrétní projekt a všichni pracovníci zapojení do projektu dostanou o novém příspěvku automatické upozornění, mohou na jednom místě reagovat a své odpovědi navzájem komentovat. Tak všichni zúčastnění ušetří nejeden krok i nejedno kliknutí myší. V rámci sítě můžete také postupně vybudovat všem přístupnou znalostní databázi.


2. Zjistíte jednoduše názory zaměstnanců

V interní sociální síti se snadněji zeptáte svých zaměstnanců, co si myslí o dění ve firmě. Často se stane, že i ti méně odvážní si tu dovolí být více otevření než třeba na poradě, kde čelí ostatním tváří v tvář. Jednoduše také vytvoříte hlasování k nějakému tématu, aniž byste museli všechny pracně obesílat emaily.


3. V sociální síti mizí hierarchie

Pokud je vaše firma výrazně hierarchizovaná, k vám jako manažerovi se některé informace dostávají v silně přefiltrované podobě. A když chcete mít přehled o dění na nejspodnějších patrech hierarchie, interní sociální síť je pro to jak dělaná. Stírá se tu totiž výrazně rozdíl mezi tím, kdo je šéf a kdo podřízený.


4. Ulevíte si od e-mailů

Sociální síť vyniká přehledností při zobrazení příspěvků. Vše vidíte na jednom místě a odpadá vám pracné rozklikávání e-mailů. I vaše emailová schránka si oddechne, když nebude zaplavována interními zprávami.


5. Spolupracujete na dokumentech online

Mezi funkce sociální sítě patří i sdílení dokumentů a možnost vkládání komentářů přímo do textu. Tak si zjednodušíte spolupráci na textech nebo prezentacích tak, že si je neposíláte v přílohách e-mailů a dokument mají všichni přístupný na jednom místě. U Yammeru se pak do budoucna očekává i větší propojenost s aplikacemi Microsoft Office 365, takže bude možná i společná úprava dokumentů online v reálném čase.


Yammer a další možnosti


Největší popularitu si poslední dobou získala zejména aplikace Yammer, vytvořená na stejném principu, na jakém funguje Facebook. V základní verzi můžete Yammer využívat zdarma a navíc je už i přístupný v češtině. Nesmíme opominout ani fakt, že společnost Microsoft loni Yammer koupila, takže lze počítat s čím dál větší provázanost í s jejich online službami, zejména pak se zmiňovanou online kanceláří Office 365. Jestli vám ovšem Yammer nebude stačit, jsou tu i další možnosti, například MangoApps nebo Jive. Kromě klasických funkcí nabízejí tyto zpoplatněné aplikace i možnost pokročilé správy úkolů, projektů, nápadů, kalendáře nebo dokumentů, nástroj pro skupinový chat či videokonferenci. Zákaznící Salesforce.com zase ocení Chatter.


Jak zavést sociální síť: probuďte nadšení


Sociální síť musí žít, jinak není k ničemu. A sociální sítě žijí z nadšení svých uživatelů. Když najdete mezi svými zaměstnanci zarytého fanouška Facebooku nebo jiné sociální sítě, máte napůl vyhráno. Takový člověk vám může pomoct rozdmýchat dění na interní sociální síti tak, že začne skutečně žít vlastním životem a k prospěchu celé firmy.


Chcete zavést do vaší firmy sociální síť a nevíte jak začít? Kontaktujte nás a my vám pomůžeme jak s její implementací, tak i při analýze vašich komunikačních procesů nebo volbě vhodných strategií.

 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: