Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Česká televize o výhodách cloud computingu

Internetový seminář

Jak začít pořádat webináře 

Získáte praktické informace, jak přímo od specialistů na online akce.

Více informací >

Napsal: Michal Martoch                     Datum: 12. 6. 2012

 

V době, kdy si mnoho firem utahuje opasky, přichází cloud computing jako jedna z možností výrazných úspor. Česká televize proto v únoru letošního roku oslovila několik odborníků i organizací, aby zjistila jejich názory na tento nový fenomén. Opravdu firmy ušetří? A za jakou cenu?

 

Pojem cloud computing v sobě skrývá veškeré služby provozované prostřednictvím Internetu – ať už jde o e-mail, videokonference, kancelářské aplikace nebo celé informační systémy. Firmy nemusejí investovat do vlastního serveru a počítačové sítě, protože mají svá data uložena na vzdáleném serveru, který je přístupný z jakéhokoliv místa připojeného k Internetu. Z toho vyplývá i možnost větší flexibility zaměstnanců, kteří nemusí být fyzicky přítomni v kanceláři.

 

Výzkum tvrdí: kulháme za světem

 
V průměru celých 59 % firem z celého světa využívá cloudové služby. Zjistila to poradenská společnost KPMG, která v roce 2011 provedla průzkum u 900 společností napříč kontinenty. Přitom v Česku je toto procento mnohem nižší. Společnost Microsoft uvádí, že k pravidelným uživatelům těchto služeb patří jen 15 % firem. Tato situace se ale pomalu mění. „Hlavním tahákem jsou úspory nákladů. Zvlášť v dnešní době se firmy snaží šetřit, kde se dá. A cloudová řešení jsou jednou z cest,“ říká v reportáži ČT24 Michal Pobuda, manažer KPMG ČR.

 

Skutečně ušetříme?

 
Úspory za IT při využití služeb na bázi cloud computingu se samozřejmě budou lišit v závislosti na počtu zaměstnanců a velikosti organizace. V průměru ale jejich poskytovatelé uvádějí, že uživatelé mohou počítat s 30 % úspor. Společnost KPMG je v odhadech trochu skeptičtější a tvrdí, že reálně lze ušetřit okolo 15 %. Že ani to nemusí být málo, dokazuje zkušenost Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Ve střednědobém horizontu několika let dosahuje úspora nákladů pro relativně velkou organizaci jako je ta naše výše jednotek milionů korun,“ vysvětluje proděkan pro IT Jakub Langhammer.

 

Nejde jen o peníze: nenahraditelné nástroje

 
Snížení nákladů ale není jedinou motivací, proč čeští podnikatelé stále více využívají cloudová řešení. „Cloud služby jsou skutečně globální, stejné všude ve světě. To znamená, že pokud česká firma potřebuje intenzivně komunikovat se svými partnery v jižní Asii, obě firmy mohou využít tutéž službu – tak vzniká kompaktní pracovní prostředí,“ popisuje ředitel divize Microsoft Office Aleš Růžička. Mezi další přednosti patří rychlost implementace a už zmiňovaná flexibilita. Téměř veškerá komunikace a spolupráce v rámci firmy totiž může probíhat online: videokonference a chat může nahradit skutečné setkání a online sdílení dokumentů nahradí společnou kancelář. Velkým společnostem, které mají rozsáhlé prodejní sítě, také může cloud nabídnout jinak těžko uskutečnitelnou svobodu volného pohybu na trhu.

 

Čeho se bojíme: ztráty dat a vlastní neschopnosti

 
Jednou z obávaných nevýhod cloud computingu je, že vaše data na vzdáleném serveru nebudou nikdy úplně v bezpečí. „Vždy existuje riziko, že se hacker nebo jiná neoprávněná osoba dostane k vašim datům,“ poznamenává Lukáš Cendra ze Superhosting.cz. Podle Aleše Růžičky je ale toto riziko minimální: „Datová centra mají veškeré možné certifikace na správu a zabezpečení dat, aby žádná třetí osoba ale ani naši vlastní administrátoři nemohli data nějak zneužít.“ Není to však jediná věc, které se bojíme. Podle výzkumu Microsoftu se Češi také obávájí, že ve využití IT technologií výrazně zaostáváme za firmami v ostatních zemích EU.
 
Jak podotýká Lukáš Cendra, Evropa celkově se v tomto ohledu v mnohém liší od kolébky cloud computingu – severní Ameriky. V USA je totiž ovládnutí nových technologií jednou z nejčastěji používaných zbraní v dravém konkurenčním prostředí. Jak ovšem trendy ukazují, cloud computing nebude jen módním výstřelkem. Naopak. Odborníci počítají s tím, že se stane běžnou součástí jak firem, tak i domácností.
 

 

Chcete využít možností cloud computingu ve vaší firmě? Kontaktujte nás – poskytujeme jak poradenství, tak komplexní služby při implementaci těchto nástrojů. Úvodní konzultaci nabízíme zdarma.

 

 
 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: