Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Webové kamery

 Napsal: David Skála

 

Kvalitní webová kamera patří mezi základní vybavení pro komunikaci přes Internet. Prohlédněte si jednotlivá kritéria pro kvalifikovaný výběr stejně jako pohled do historie webových kamer.

 

 

 

Kritéria výběru vhodné webové kamery

 

Výběr webové kamery mnoho uživatelů provádí pouze na základě ceny zařízení nebo estetického vzhledu. Každá kamera však má i určité technické parametry. Nejdůležitější parametry webové kamery jsou:

 

 

1) Umístění - důležité pro získání kvalitního obrazu. Existuje několik způsobů:

  • Postavená na stůl – takto dochází k deformaci obrazu. Důvodem je to, že kamera snímá obličej ze spodu. Nejčastěji připojeno přes USB.

 

  • Zavěšená na obrazovku – umožňuje snímat obraz ve výšce obličeje a nedochází tak ke zkreslení obličeje při záběru z podhledu. Nejčastěji připojeno přes USB.

 

 

 

2) Rozlišení webové kamery - základní parametr pro kvalitu obrazu. Udává počet bodů (pixelů), které je kamera schopna zaznamenávat.

Typy rozlišení:

 

  • Hardwarové rozlišení - maximální počet pixelů, které je kamera schopna snímat.

 

  • Softwarové rozlišení -  může být nižší než hardwarové rozlišení (např. z důvodu rychlejšího přenosu v počítačové síti) nebo i vyšší (potřebné body jsou uměle dopočítané pomocí softwarů). Funkce zvyšování rozlišení se využívá převážně při pořizování fotografií, kde např. u kamery Microsoft Lifecam VX-6000 můžete mít fotografie o rozlišení 5 Mpx.

 

  • Fyzické rozlišení - většinou od 640x480 do 1600x1200 pixelů. Rozlišení může být také udáváno v celkovém počtu pixelů, nejčastěji v Mpx (megapixelech). Rozlišení 640x480 je tedy 0,31Mpx. Kamery s rozlišením 1,3 Mpx snímají obraz 1280x1024 pixelů.

 

 

3) Počet snímků za sekundu – snímkovací frekvence

Základní parametr pro plynulost obrazu. Ta je závislá na snímkovací frekvenci. Je to frekvence (tedy rychlost), s jakou je kamera schopna pořizovat jednotlivé snímky. Frekvence se udává nejčastěji ve snímcích za sekundu fps (frames per second).

 

Lidské oko vnímá jako plynulý obraz 25 snímků za sekundu. Všechny dnes dostupné kamery jsou schopny snímat obraz do 30 snímků za sekundu.  Pokud nemáte dostatečně rychlé připojení k internetu nebo vám nevadí trhavý přenos obrazu, můžete počet fps snížit.

 

 

4) Integrovaný mikrofon

Webové kamery často výrobci vybavují integrovaným mikrofonem. Pokud kupujete levnější webovou kameru a trváte na přítomnosti mikrofonu, tak si raději přítomnost mikrofonu ověřte. Dražší kamery s integrovaným mikrofonem disponují funkcemi, které dokážou potlačit nežádoucí šum a hluk pozadí, který by přenos hlasu negativně ovlivnil.

 

 

5) Funkce sledování obličeje - udržuje obličej neustále ve středu zabíraného obrazu a v přiměřené velikosti. Některé kamery se dokážou otáčet a sledují tak plynule váš pohyb, jiné jen přibližují a oddalují váš obraz.

 

 

Historie webové kamery

 

Historie první webové kamery sahá do roku 1991, kdy byla spuštěna webová kamera s názvem CoffeeCam. Možná vás napadne, co má webová kamera společného s kávou. Tato kamera byla umístěna v místnosti s názvem Trojan Room na universitě v Cambridgi ve Velké Británii. Úkol kamery byl jednoznačný - monitorovat stav kávy v konvici a předejít tak zbytečným výletům pro kávu v případě, že je konvice prázdná. Kamera přenášela živý černobílý obraz v rozlišení 128x128 pixelů.

S příchodem nových technologií se webové kamery a videochaty začaly prosazovat v komerční sféře. Prvním místem hromadného využití byl pornografický průmysl. Současně se začaly využívat také pro videokonference. Firmy si uvědomily, že tak mohou získat značné úspory prostřednictvím práce a komunikace online přes Internet. Mimo využití pro videokonference, se také hojně rozšířily webové kamery dostupné z www stránek, které přináší záběry z nejrůznějších částí světa.

 

 

 

Zpět na úvodní stránku Průvodce

 

 
 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Videokonference a telekonference - pronájem, řešení na míru

 

Chcete využívat videokonference a telekonference? Využítejte možností pronájmu nebo získejte vlastní řešení včetně školení, jak na to!

 

Více o pronájmu nebo vlastním řešení na míru >

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: