Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Doporučení pro efektivní řízení lidí při práci z domova

  Napsal: Michal Martoch

 

 

Efektivní řízení lidí, kteří vykonávají práci z domova, vyžaduje změnu přístupu. Na základě naší dlouhodobé zkušenosti v oblasti práce z domova se jedná především o oblast hodnocení a odměňování na základě odvedené práce, správné nastavení pracovní doby, využívání individuálních talentů lidí, příležitost práce z domova v případě nemoci či jiných omezení a u znalostních pracovníků také kvalitní znalost nástrojů pro online komunikaci.

 

 

Hodnocení a odměňování podle odvedené práce

 

Pokud hlídáte více odpracované hodiny než skutečné výsledky, měli byste vážně přemýšlet o změně přístupu. Doba pobytu na pracovišti totiž nevypovídá vůbec nic o množství a kvalitě odvedené práce. Vyměňte proto kontrolu "pobytu na pracovišti" za měření skutečně dosažených výsledků. Je s podivem, kolik vedoucích pracovníků netuší, čím se zabývají jejich podřízení o několik stolů dále.

 

Jedním z řešení je vhodně nastavené projektové řízení, kde jsou jednoznačně stanoveny jednotlivé úkoly, zdroje, kvalita a termíny dodání. V takové prostředí se pak již nemůže nikdo vymlouvat, že něco nestihl (pokud k tomu neměl vážný důvod). Navíc lze srovnávat jednotlivé pracovníky mezi sebou, což vám může poskytnout důležité poznatky o jejich schopnostech. V případě denních rutinních činností, které nelze převést na projekt, je možné tyto činnosti převést na měřítka, následně pro ně stanovit cíle v čase a pak pravidelně sledovat jejich vývoj.

 

Jasné vytvoření cílů a měřítek povede již ve střednědobém horizontu ke zlepšení výsledků. Lidé totiž chtějí vědět, jaké mají povinnosti, pravomoci a zodpovědnosti. Obzvláště znalostní pracovníci očekávají prostor pro vlastní iniciativu a samostatnou práci. K tomu však potřebují vedoucího, který ví, co jejich práce obnáší a umí je správně motivovat a podporovat. Pro rychlé dosažení požadovaných výsledků a eliminaci případných problémů doporučujeme využít rady odborníků.

 

 

Nastavení pracovní doby při práci z domova

 

Upravte pracovní smlouvu se zaměstnancem tak, že si dohodnete, kdy a jak bude pracovat. Pro jednoho je efektivnější pracovat v noci a pro jiného přes den v závislosti na jeho osobním biorytmu. Naučte se to vnímat jako fakt, který prospěje vaší firmě. Získáte tím vyšší efektivitu práce a spokojenost zaměstnanců.

 

Pro začátek kombinujte u jednotlivých pracovníků práci na pracovišti a práci z domova. Důležité je také jasné stanovení prácovní doby v předem dohodnutých časech. Budete tak vždy vědět, kdy daný pracovník pracuje a snadno se s ním můžete spojit.

 

 

Příklad 1:

Pondělí, úterý, středa práce na pracovišti zaměstnavatele 8:00 - 16:30
Pondělí, úterý, středa práce z domova večer 20:00 - 23:00
Čtvrtek, pátek práce z domova
20:00 - 24:00

 

 

Příklad 2:

Pondělí až pátek práce z domova dopoledne 8:00 - 12:00
Pondělí, úterý, středa, čtvrtek práce z domova večer 18:00 - 23:00
Pátek odpoledne
volno

 

 

Příklad 3:

Pondělí práce na pracovišti zaměstnavatele 10:00 - 18:30
Úterý, středa, čtvrtek práce z domova
15:30 - 24:00
Pátek práce na pracovišti zaměstnavatele 10:00 - 18:30

 

 

Podle zákoníku práce se na zaměstnance pracující mimo pracoviště zaměstnavatele nevztahuje ustanovení o rozvržení stanovené týdenní pracovní doby. Plně postačuje, když si pracovník odpracuje svých 170 hodin za měsíc podle předem stanoveného a pevného harmonogramu. Vše záleží na vzájemné dohodě a konkrétních potřebách firmy z hlediska porad, schůzek se zákazníky apod. Můžete si přečíst také další informace o úpravách v zákoníku práce mimo pracoviště zaměstnavatele.

 

 

Nemoc zaměstnance nebo jiné překážky v práci

 

Velkou výhodou práce z domova je možnost pokračovat v práci i v době nachlazení, nemoci nebo jiné překážky práci (např. nemocné dítě). V ČR je průměrná nemocnost kolem 5%, což představuje průměrné roční náklady ve výši více než poloviny průměrné mzdy, tedy cca 10-12 tisíc ročně na jednoho zaměstnance.

 

Možná by stálo za to se zamyslet, kolik zaměstnáváte pracovníků ve vaší společnosti a jaké jsou vaše průměrné náklady na nemocné zaměstnance? Snadno si tak spočítáte přínos práce z domova.

 

V případě zavedení částečné práce z domova budete schopni více než polovinu těchto nákladů ušetřit. Po vzájemné domluvě, kdy uděláte ústupek zaměstnanci, jej s velkou pravděpodobností udělá i on pro vás a bude pracovat z domova i když se nebude cítit úplně nejlépe.

 

 

Maximální využívání nástrojů pro online komunikaci

 

Znalostní pracovníci při práci z domova potřebují často komunikovat s ostatními spolupracovníky stejně jako se zákazníky, dodavateli apod. Existuje celá řada nástrojů a řešení na podporu online komunikace a spolupráce jako:

 

Bude to chvíli trvat, než se s nimi naučíte účinně pracovat. Z vlastní zkušenosti však víme, že již po několika týdnech to přinese výrazné zefektivnění vaší práce.

 

 

Znalost talentu a silných stránek pracovníků

 

Důležitým předpokladem pro trvale úspěšnou a kvalitní práci je znalost talentů jednotlivých pracovníků a způsobů jejich maximálního využití. Každý člověk má jedinečné schopnosti, jenž mohou být pro zaměstnavatele velice přínosné. Zaměřte se proto na odhalování schopností jednotlivých pracovníků. Jejich talenty a silné stránky co nejvíce podporujte. Získáte tak vynikající tým motivovaných lidí s chutí rozvíjet a podporovat růst vaší firmy. Postupně se v této oblasti začínají objevovat kvalitní metody a testy jako Strengthsfinder, Lominger, Hoganovy testy profesní diagnostiky, které můžete využít.

 

 
 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: