Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Cloud computing aneb vaše kancelář v oblacích

Napsala: Alena Hytychová

 

Používáte e-mail na Seznamu nebo u Google? Máte účet na Facebooku? Chatujete nebo telefonujete přes Skype? Pak, aniž to možná tušíte, využíváte služby na bázi cloud computingu. Tyto příklady jsou ale jen malým střípkem toho, co se schovává pod tímto pojmem.

 

 

Co je cloud computing

 

 

Pro cloud computing se jen těžko hledá výstižný český překlad. Slovo „cloud“ znamená oblak a význam slova „computing“ je práce s počítačem. Spojením těchto slov nám vzniká ona pomyslná "kancelář v oblacích". A co je tím oblakem? Stejně nenahmatatelný, přesto téměř všudypřítomný Internet. Pomocí tohoto virtuálního mraku můžeme využívat řadu online služeb – programy, informační systémy apod., což je samotnou podstatou cloud computingu.

Řadu takových služeb možná už znáte a používáte. Běžní uživatelé Internetu se už často neobejdou bez zmiňovaného e-mailu, chatu, sociálních sítí. Jak lze ale cloud computing využít s mnoha výhodami i při práci?

 

 

Cloud computing při práci


To, co potřebujeme pro běžný chod firmy, je elektronická pošta a pak některé kancelářské programy. Obojí se dá zvládnout prostřednictvím Internetu. Například v online kanceláři Google Apps můžete nejen posílat e-maily, ale i chatovat, telefonovat, vytvářet a sdílet textové dokumenty, tabulky nebo prezentace, práci si organizovat pomocí kalendáře, přidělovat a kontrolovat úkoly a mnoho dalšího. Zjevnou výhodou je jak přístup odkudkoliv, tak i možnost online sdílení a spolupráce kolegy.

Příklady cloud computing služeb pro práci:

 

 • Online zálohování dat - nemusíte si kupovat další disky a vše můžete ukládat online, např. Mozy
 • Projektové řízení – online řízení projektů s možností sdílení a mnoha automatickými funkcemi, např. Basecamp, Easy Project
 • Videokonference – softwarové řešení pro pořádání schůzek na dálku, např. Adobe Acrobat Connect, OnifMicrosoft Office Live Meeting
 • Sdílení pracovní plochy – spolupráce na projektech na dálku, např. Team Viewer
 • Účetnictví online - dostupné odkudkoliv, např. Pohoda on-line
 • Řízení vztahů se zákazníky CRM, např. Zoho CRMSalesforce
 • Databázové online aplikace - data přístupná odkudkoliv, např. Zoho Creator
 • Vzdálená správa počítače - např. LogMeIn
 • Webináře - online semináře a vzdělávání na dálku, např. Webináře.cz


Výčet těchto možností zdaleka není úplný. Další řešení a inspiraci najdete v dalších částech Průvodce  nebo v katalogu online služeb.

 

 

Výhody a nevýhody cloud computingu

 

V oblasti efektivní komunikace a spolupráce na dálku je dnes cloud computing prakticky nenahraditelný a postupně se počítá, že bude veškerý software vytlačen do Cloudu. Na druhou stranu se nesmí opomíjet ani případné nevýhody:

  

Výhody cloud computingu
Nevýhody cloud computingu

Vysoká dostupnost kdykoliv a odkudkoliv, kde máte připojení k internetu. Za svými daty a programy nemusíte nikam jezdit, dostanete se k nim např. přes internetový prohlížeč.

Poskytovatel služby může mít výpadek nebo úplně zbankorotovat (ovšem selhat může kdykoliv i váš pevný disk). Změna poskytovatele bývá nákladná.
Bezpečnost – data bývají několikanásobně zálohovaná, aplikace jsou zdokonalovány bez nutnosti instalace nových verzí. Vaše data mohou být zneužita nepovolanými osobami (jako se to může stát i s daty ve firemní síti).
Řada služeb je poskytována zdarma. U většiny zpoplatněných služeb se platí pouze za jejich užívání, např. měsíční paušál, objem dat apod. Platby za některé služby mohou při dlouhodobém užívání převýšit náklady na klasický software. Provozovatel může své služby zdražit.
Sdílení informací více uživateli současně a možnost online spolupráce. Můžete se sejít s kolegy a přitom zůstat doma. Vždy máte k dispozici aktuální verze. Online programy mívají méně funkcí než desktopová řešení.
 Nemusíte nic instalovat. Závislost na internetovém připojení – software může běžet pomaleji nebo selhat.

 

 

 

Jak se připojit do cloudu? Přes počítač, notebook nebo mobil?

 

Odpověď zní: Do cloudu se připojíte prakticky s čímkoliv, co má přístup na internet. S cloud computingem už nemusíte zůstat připoutáni ke svému stolnímu počítači. Ke slovu přicházejí chytré telefony, tablety a ultrapřenosné notebooky. I když tato zařízení nenabízí všechny funkce jako PC, přesto a právě proto je tu pro ně k dispozici cloud se sdílenými daty a aplikacemi. Firmy pak mohou vybírat, jakou kombinaci těchto zařízení zvolit.

 

Ze současné nabídky přenosných zařízení lze vybrat:

 

 • Chytrý telefon neboli Smartphone – k využití zejména pro rychlý přístup k datům a e-mailu, nevýhodami jsou menší kapacita baterie a malá velikost znemožňující pohodlné psaní
 • PDA  – menší než tablet, přesto však výkonný počítač s dotykovým displejem. Využívá se například k organizaci času a kontaktů, zvládá i přehrávání videa.
 • Tablet PC – mezistupeň mezi notebookem a kapesním počítačem s dotykovým displejem. Velikostí displeje a technickými parametry je vhodný například i pro přehrávání prezentací.
 • Netbook neboli mini notebook – menší přenosný počítač, hlavní výhodou je nízká spotřeba, cena i váha. Kromě přístupu k internetu v něm lze bez problémů pracovat s běžnými kancelářskými aplikacemi. Hodí se např. při schůzkách na pořizování společných zápisků.
 • Notebook – klasický přenosný počítač, technicky téměř nahradí PC. Mezi nevýhody patří vyšší váha (s příslušenstvím i 6 kg), oproti stolnímu počítači je také dražší a přestože je náchylnější k poruchám, obtížněji se opravuje.

 

 

Chcete začít využívat cloud computing?

 

Cloud computing je ústřední technologií pro práci na dálku, a tedy i oblastí naší specializace. Po dohodě pro vás navrhneme a zrealizujeme řešení odpovídající vašim požadavkům a potřebám. Více informací získáte v sekci Služby nebo nás přímo kontaktujte >

 

Zpět na úvodní stránku Průvodce

 

 

 




 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

Váš e-mail:

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: