Workline - portál práce online, komunikace online a práce z domova

Homeworking: Proč by nemohl každý pracovat z domova?

Napsal: Michal Martoch podle BBC News                         Datum: 29.7.2011

 

práce z domova

 

 

Britská vláda připravuje již nyní plán, aby se vyhnula chaosu při pořádání olympijských her v roce 2012 – navrhuje lidem a firmám, aby pracovali z domova. Přečtěte si kam se ve Velké Británii dopracovali v oblasti práce z domova a nechte se inspirovat také ve vaší organizaci.

 

 

Homeworking neboli práce z domova je mnohými považován za budoucnost, která nás „osvobodí“ z područí kancelářského života. Vyzbrojeni telefonem, počítačem a připojením k internetu by lidský potenciál pracovníků mohl rozkvést z pohodlí naších domovů.

Zní to krásně a dává to rozhodně smysl. Proč denně cestovat hodiny, abychom se dostali do svých kanceláří, když místo toho stačí vyskočit z postele a během několika minut můžeme začít pracovat ze své domácí pracovny nebo kuchyňského stolu? Navíc bez jakýchkoliv dopravních komplikací a poškozování životního prostředí, jenž sebou dojíždění nese.

Práce z domova je v ČR i v celém světě na vzestupu. Podle průzkumu, který provedla Konfederace Britského průmyslu mezi britskými firmami došlo k výraznému vzestupu využívání práce z domova v daných firmách. V roce 2006 nabízelo práci z domova (tam kde to podmínky umožňovaly) 14% firem, v roce 2008 to bylo již 46% firem.

Společnost
British Telecom patří mezi jedny z prvních průkopníků v této oblasti. S konceptem práce z domova začala již v roce 1986. V současné době pracuje výhradně z domova 15 000 z celkového počtu 92 000 zaměstnanců. Společnosti to šetří přibližně 6000 liber na 1 pracovníka ročně, zvyšuje to produktivitu práce o 20% a snížilo nemocnost o několik dní za rok.

V Britské bance
HSBC může z domova pracovat celkem 15 000 z 35 000 zaměstnanců, kteří takto pracují několik dní v měsíci nebo trvale.

Možná vás napadá,
proč při současných technologiích nepracuje z domova podstatně více lidí?

Homeworking – práce z domova totiž
nevyhovuje všem pracovním pozicím ani odvětvím. Existují sektory jako maloobchod nebo průmysl, kde je práce z domova zcela nemožná. Teoreticky místa jako je call centrum by mohl zaměstnávat pracovníky výhradně z domova. V praxi to ale sebou přináší zvýšené náklady na zabezpečení a propojení databází jednotlivých domácích kanceláří pracovníků.

Podle tiskového mluvčího banky SHBC Marka Hemingway je to o určité rovnováze.
„ Pokladní samozřejmě musí být na pokladně, stejně tak potřebujeme pracovníky v call centru. Na druhou stranu ale všechny administrativní práce, které se dělají „za oponou“ mohou naši pracovníci vykonávat z domova. Sice to přináší vyšší náklady, protože zaměstnanci dostanou notebook, nástroje a programy pro komunikaci a práci na dálku, ale na druhou stranu to pro firmu znamená vyšší produktivitu práce, nižší absenci a fluktuaci. A to je pro nás klíčové.“

Vláda ve Velké Británii se snaží tlačit zaměstnavatele, aby umožňovali zaměstnancům větší flexibilitu v práci a to včetně rozšíření práce z domova. V současné době zaměstnanci, kteří pečují o člena rodiny, mají
právo požádat zaměstnavatele o práci z domova, ačkoli zaměstnavatelé nemusí nutně souhlasit. Ještě v tomto volebním období chce vláda toto právo rozšířit na všechny zaměstnance bez rozdílu.

Před několika týdny ministr dopravy UK Philip Hammond vyzval zaměstnance v Londýně, aby během olympiády příští rok pracovali z domova.
„Rozhodně bychom měli mít flexibilnější pracovní prostředí. Není to pro každého – auto doma vyrobit nelze, ale docela dost pracovníků pracuje ve znalostní ekonomice a pro ty to není žádný problém.“ říká Alexander Ehmnann, profesor psychologie na univerzitě v Landcasteru. Současně upozorňuje, že celá řada studií ukazuje, že lidé jsou více produktivní, když jim technologie – počítač, telefon, vysokorychlostní internet – umožní zůstat v kontaktu s kolegy. Přínosy jednoznačně převažují. Můžete skoncovat s dlouhým dojížděním, které zvyšuje znečištění a také hladinu stresu. Lidé pracující z domova mají také více volnosti při organizaci jejich osobního života jako je vyzvednutí dětí ze školy nebo péče o starší příbuzné.

Existují ale i možné
nevýhody při práci z domova. Je nutné si především uvědomit, že člověk tráví čas sám. Může docházet k pocitu osamělosti. Stejně důležité je udržovat kontakt se svým nadřízeným. Bez pravidelné zpětné vazby je možné ztratit zaměření na výsledek. Profesor Cooper varuje, že člověk může přijít o postavení, pokud vůbec nechodí do kanceláře. Taktéž je důležité oddělovat pracovní a osobní život, což bývá někdy problém. A co může člověk dělat, pokud dojde k výpadku k internetu? V kanceláři mu vždy někdo pomůže, doma to nemusí být už tak snadné. Podle profesora Coopera je důležité najít zlatou střední cestu a s ostatními pracovníky se pravidelně setkávat.

Velká Británie není jediná, která
tlačí na větši prosazování práce z domova. Nedávno schválil americký kongres zákon Telework Enhancement Act, která nařizuje všem státním institucím, aby vytvořili interní politiku teleworkingu – práce na dálku – pro zaměstnance.

Podle organizace
Telework Exchange, která se zabývá prosazováním práce z domova do praxe, ušetří každý kdo pracuje 3 dny v týdnu více téměř 6000 dolarů ( 102 000 Kč) za rok na nákladech a dále 4000 kg znečišťujících látek.

V Británii stejně jako
v České republice je stále nutné překonávat odmítání ze strany manažerů a majitelů firem. Práce z domova je vnímána spíše jako zaměstnanecká výhoda než dobrý tah pro podnikání, který zvyšuje konkurenceschopnost a zvyšuje zisk firmy. Často si manažeři myslí: „Jak mám vědět, že to funguje, když je nemůžu vidět?“

Je jasné, že trend práce z domova bude dále pokračovat. Na druhou stranu ale bude stále pro velkou skupinu zaměstnanců nezbytné docházet na pracoviště. Kromě toho existuje ještě jedna zásadní věc, pokud jde o práci z domova. Nemůžete si stěžovat člověku, který sedí vedle vás a to by mohlo některých lidem chybět ;-)

 

 

Chcete zavést práci z domova ve vaší organizaci?

 

V rámci služeb portálu Workline.cz poskytujeme komplexní řešení pro práci na dálku a práci z domova. Po dohodě pro vás navrhneme a zrealizujeme řešení odpovídající vaším požadavkům a potřebám. Více informací získáte v sekci Služby nebo nás přímo kontaktujte >

 

 

 
 

 

   

 

 

Zasílání novinek

Pravidelné  články, zprávy a informace ze světa práce a komunikace na dálku přes Internet nebo práce z domova (přibližně 1x měsíčně). Zasílání nabídek práce z domova a online služeb.

 

 

Respektujeme vaše soukromí a proto chráníme vaše osobní údaje.

 

 

 

Chcete být úspěšní anebo ušetřit čas i náklady?

 

Využivejte online služby, jejichž seznam naleznete v přehledném katalogu nebo si nechte vytvořit databázovou online aplikaci přímo na míru. Online školení a webináře vám pomohou získat informace nebo vzdělání na dálku přímo z kanceláře nebo domova. Podnikatelům, firmám a institucím ušetří značné náklady videokonference a telekonference či Google Apps, které vám zavedeme na míru. Získáte tak kvalitní nástroje pro efektivní práci a komunikaci online nebo provozování úspěšné práce z domova. Portál Workline přináší komplexní informace i řešení a je v ČR jediný svého druhu.

 

 

Váš e-mail:

7 důvodů pro spolupráci s námi

1. Ušetříme vám až 70 % nákladů za vývoj online aplikací. Zkrátíme dobu vývoje aplikace o polovinu. Více...

 

2. Snížíme náklady až o 55 % při přechodu ze software na online řešení od firem Google nebo Microsoft. Více...

 

3. Zvýšíme efektivitu vašich obchodníků či zaměstnanců pomocí online schůzek (videokonference a telekonference). Více...

 

4. Zpřístupníme vaše školení většímu počtu posluchačů. Řešení bez nákladů na pronájem školicích místností. Více...

 

5. 25 miliónů lidí v USA pracuje na dálku. Pomůžeme vaší firmě následovat tento trend. Více...

 

6. Námi doporučované nástroje a postupy sami využíváme. Ověřeno 3 roky v praxi.

 

7. Naše konzultanty citoval například iDNES.cz, Hospodářské noviny, Penize.cz a další média.. Více...

 

Přečtěte si náš příběh

 

Reference

 

"S produktem Google Apps i jeho zavedením jsme spokojeni. Pomáhá nám v lepší organizaci jako je sdílení harmonogramu a dokumentů. Uvítali jsme i nové rozhraní pro vyřizování emailů. Především orientace ve starých emailech je mnohem rychlejší a úspěšnější."

 

Ing. Jiří Štěpán

jednatel společnosti Brio

 

Zobrazit další vyjádření zákazníků

 

 

 

Reference účastníků webinářů

Webinář: Jak najít a rozvíjet svůj talent a silné stránky

 

"S webinářem jsem byla velice spokojena. Výborný start do budoucna. Takové nakopnutí a uvědomění si, jak je talent bez píle a rozvíjení pouhou další vlastností a to je velká škoda. Doporučuji všem, kteří si chtějí ujasnit, co je bude v životě naplňovat. Chci určitě navázat dalším webinářem a doufám i osobní konzultací šitou na míru... určitě mě to někam posunulo. Také forma byla super, hezky doma v teple..."

 

Andrea Svaková

Sledujte nás:


 

 

Ochrana soukromí        2012 © Idealine Solutions s.r.o.        Mapa stránek      Inzerujte s námi

 

 

 

 

    Partneři: